wyjątkowy ocet balsamiczny

Co warto wiedzieć o occie balsamicznym?

Ocet balsamiczny to produkt o ciemnobrązowym kolorze i gęstej konsystencji. Ma smak delikatnie cierpki i gorzki. Za butelkę o pojemności 100 ml trzeba zapłacić minimum 200 złotych. To jeden z droższych artykułów spożywczych na całym świecie. Dlaczego jest taki wyjątkowy?

Czym jest ocet balsamiczny?

ocet balsamiczny w butelce
ocet balsamiczny do kupienia w sklepie

Ocet balsamiczny jest produkowany z białych winogron rosnących w okolicach włoskiego miasta Modena. Musi przy tym spełniać wiele restrykcyjnych norm jakościowych.W roku 2002 dedykowane konsorcjum uzyskało dla klasycznego balsamico z Moden apelację DOP, a więc odpowiednik DOC stosowanego w przypadku win. Obecnie w jego skład wchodzi 60 producentów, którzy rocznie produkują jedynie 90 tysięcy buteleczek octu balsamicznego. Od innych produktów ocet balsamiczny wyróżnia się wyjątkową techniką produkcji. Produkowany jest z moszczu winnego. Leżakuje w drewnianych beczkach od 12 do 25 lat.

Z czego wynika wyjątkowość octu balsamicznego?

Ocet balsamiczny sprzedawany jest w niewielkich, szklanych buteleczkach, ale również nie byle jakich. Mają one charakterystyczny pękaty kształt i zaprojektował je Giorgetto Giugario, projektant samochodów takich marek jak Ferrari czy Alfa Romeo. Taka buteleczka o pojemności 100 ml kosztuje minimum kilkadziesiąt euro. Sama butelka i certyfikat to koszt około 10 euro. Ocet balsamiczny jest tym droższy, im jest starszy i bardziej gęsty. Ten dwunastoletni poznać można po czerwonej nakrętce butelki. Ocet w wieku od 15 do 20 lat posiada nakrętkę srebrną. Nakrętka złota zarezerwowana jest dla octu balsamicznego, który leżakował co najmniej przez 20 lat w drewnianej beczce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *