szynkowar do produkcji domowych wędlin

Co to jest szynkowar i do czego służy?

Naturalne produkty zyskują obecnie coraz większą popularność jako trend przeciwny do żywności wysoko przetworzonej. Coraz więcej osób pragnie samemu przygotowywać poszczególne produkty lub półprodukty, aby uniknąć spożywania w nadmiarze wszelkich substancji chemicznych. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się maszyny do pieczenia chleba, a zaraz za nimi na kolejnym miejscu plasuje się szynkowar.

Co to jest szynkowar?

Szynkowar, jak sama nazwa na to wskazuje jest urządzeniem służącym do parzenia szynek oraz różnych innych mięs. Najczęściej urządzenie to ma owalny kształt i można z jego pomocą jednorazowo przygotować ok. 1 kg mięsa. Taki przykładowy szynkowar może być wykonany z metalu lub tworzywa sztucznego, które może mieć kontakt z żywnością oraz jest odporne na wysokie temperatury. Ponadto urządzenie musi zostać wyposażone w spiralę, która służy do dociskania mięsa w celu uzyskania odpowiedniej konsystencji oraz termometr z sondą.

W jaki sposób przygotowuje się mięso w szynkowarze?

Przygotowane, wcześniej zamarynowane mięso należy umieścić w urządzeniu i docisnąć za pomocą spirali. tak przygotowany szynkowar należy umieścić w garnku z wodą w taki sposób, aby woda sięgała do 4/5 wysokości urządzenia. Wodę należy grzać, ale nie gotować – trzeba utrzymywać stałą temperaturę wody zależnie od rodzaju mięsa znajdującego się w środku urządzenia. Do stałego kontrolowania temperatury służy termometr z sondą. Zazwyczaj czas trzymania szynkowaru w wodzie wynosi ok. 2 godzin. Temperatura parzonego mięsa powinna wynosić w granicach 65-90 stopni Celsjusza, jednak należy pamiętać, że temperatura wewnątrz szynkowaru zawsze będzie niższa niż temperatura na zewnątrz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *